همین الان می خوام داشته باشم

از زمانیکه با مباحث مدیریت مالی آشنا شدم یاد گرفتم از خودم بپرسم “آیا این جنس را همین الان نیاز دارم و باید بخرم یا می توانم خریدم را به تعویق بیندازم و چند وقت دیگر بخرم؟”

اصلا باید اول بپردازم که چرا این سوال را قبل ازخرید کردن از خودم میپرسیدم؟!

دلیل اصلی این موضوع بر میگردد به اینکه ذات ما آدم ها و درون تک تک ما آدم ها کودکی است که همیشه در حال زار زدن و نق نق کردن و التماس کردن و گفتن این جمله است که ماماننننن باباااااا می خوام!من این رو می خوام!همین الان می خوام!بخرشششششش

و من منطقی که حکم پدر و مادر را بازی میکند میگوید نه فرزندم!البته این جمله بسیار مودبانه است!در بیشتر مواقع با این محبت صحبت نخواهد شد و دست بچه را می کشی و میروی و او زار زار گریه می کند و عربده می کشد و زاری میکند که چرا برایم نخریدی؟!

خیلی از ما هم دلمان یک لحظه می سوزد!یک نگاهی به گریه های کودک درونمان میکنیم که دارد التماس می کند که این را برایم بخررر!

و میگیم باشه!اما باید حواست باشه این ماه خیلی برات چیز میز خریدم!باشه این دفعه هم می خرم!

این پدیده ی “همین الان می خوامش” همه برمیگرده به احساسات و غرایز ما یک چیزی که دلمان می خواهد را باید همین الان بخریم!

همین الان پول خرج کنیم!هیمن الان بخریمش!

من برای اینکه اسیر گریه ها و التماس های کودک درونم نشم از خود منطقی درونم این سوال رو کردم،آیا واقعا الان نیازه این رو بخریم؟

خیلی ها شاید بگن این عین خساست است!

کودکی الان از شما با التماس می خواهد که این عروسک یا اسباب بازی را بخرید،نمی خرید،گریه میکند،خود را به آب و آتش می زند،از آنجا دور می شوید،تا یک ساعت در اخم و قیافه است،2 ساعت بعد یادش نمی آید چه می خواست!

چندین سال میگذرد و این کودک بزرگ می شود و این بار در ذهنش می ماند،و فردای آن روز از او خواهش میکنید که در پوشیدن لباس و آماده شدن به مدرسه سریع باشد،او هم می خندد و می گوید به شرطی که آن اسباب بازی را بخری قول می ده هر روز سریع آماده و حاضر شود.

و شما طی یک مذاکره می گویید در برابر اینکه تلاش کند دانش آموز یا بچه خوبی باشد حتما آن را برایش می خرد،نمره ی خوبی بگیرد،یا کار خوبی انجام دهد لایق جایزه است!

اگر الان شما چیزی که دلتان می خواهد را نخرید،هرگز اتفاق خاصی رخ نمی دهد،البته این صحبت در مورد لوازم ضروری زندگی نیست،در مورد چیزهایی که خوشتان آمده است صدق می کند.

 

پخش فایل تصویری
پخش فایل صوتی

آموزش فروش و کسب و کار

درآمدت رو دو برابر رقیب های خودت کن! برای مشاوره رایگان، همین الان با شماره تلفن ۰۹۳۶۴۲۸۰۵۶۹ تماس بگیرید.

تماس بگیرید