بسته بندی جذاب

بسته بندی جذاب

روزی برای مشاوره نزد یک شرکت تولید کننده اسباب بازی کودکان بودم که نگرانی این رو داشت هزینه ی جعبه به خاطر گرانی مقوا و کاغذ روز به روز بیشتر میشه. تصمیم بر این بود که به جای گران کردن محصول از کیفیت بسته بندی تا حد ممکن کاهش یابد و بسته ی تلقی سفید داخل جعبه جای خودش را به کیسه نایلون وکیوم بدهد. من صحبتم را اینطور شروع کردم :انباری خانه ی همه ی ما پر از کارتن های بلا استفاده برای روز مبادا که قرار است روزی جهت اسباب کشی از آنها استفاده کنیم،یا خیلی از این کارتن ها مخصوص تلویزیون یا لپ تاپ و یخچال است که نگهداری شده جهت روزی که محصول خراب بشه که بدانیم با مراجعه با کارتن کارت گارانتی چسبیده روی آن را برای بردن وسیله به تعمیرگاه مجاز پیدا کنیم.

آخر سر هم مشخص نیست این کارتن ها چه میشه که در پایان سالی در اسفند ماه برای خانه تکانی انباری تکانی می کنیم و همه ی وسایل اضافه را دور میریزیم.

از طرفی اسباب بازی ها دیگر ماندگاری چندانی ندارند که خانواده ها بخواهند کارتن آنها را نگه دارند.شرکت اکنون دو رویکرد می تواند داشته باشد:

رویکرد اول اینکه وزن مقوا را کم کنیم،از کارتن های درجه چند استفاده کنیم تا هزینه بسته بندی کاهش پیدا کند.

رویکرد بعدی اینکه به همین روال قبلی ادامه دهیم فقط با یک هدف تبلیغاتی خیلی مهم.کاری کنیم بسته بندی های ما درو انداخته نشوند!

به طور مثال روی بسته های اسباب بازی،طرح های بسیار زیبا تر از چیزی که اکنون داریم ثبت کنیم.

طرحی که دل پدر و مادر نیاید تا بسته را دور بیندازند!

با این کار وقتی این بسته در خانه بماند با حضور فرزندان دوست و آشنا در خانه،یا با بردن بسته به مدرسه یا مهد کودک، کودکان بیشتری ترغیب به داشتن محصول میکنند.

از طرفی هیچ برندی دوست نداره تا یک برند بی کیفیت دیده بشه،چشم همه ی مردم به ظاهر یک محصول است،اگر محصول شما بهترین کیفیت را داشته باشد اما در یک بسته بندی بد باشد،خواه نا خواه تاثیر خود را می گذارد.

چرا آیفون در جعه ی شکیل تحویل مشتری می شود،چرا شرکت های تولید اتومبیل موقع تحویل خودرو اسپر با بوی خاصی که ذهن را به سمت نو بودن ماشین هدایت می کند در فضای اتومبیل تازه ساخته شده استفاده میکنند؟

همه ی ما در کتابخانه ی خود کتاب هایی داریم که به خاطر جلد آن خریداری شده!

همه ی ما ذوق زده ی بسته بندی های خوشگل یک کادو تولد بودیم؛ و بسیاری از ما با دیدن یک بسته بندی خود راغب برای خرید یک کالا شدیم.

بسته بندی خوب ما رو بازاریابی می کند.

طرحی که قرار شد برای تولید کننده ی اسباب بازی باشه،طرح یک شخصیت داستانی شد که روی دیگر جعبه ی دیگر محصولات نیز با داستان های کوتاه مختلف به صورت کمیک طراحی شد.طرح ها واقعا فوق العاده بود.

آب معدنی دمبلی

اگر ناراحت نمیشید و بهتون بر نمی خوره خیلی طبیعیه بسته بندی های شما دور ریخته بشه. وقتی در ساحل دریای شمال قدم می زدم، دیدم مردم بسته بندی خیلی از چیز هایی رو که مصرف کردن از قبیل مواد خوراکی ، تا کلی از وسایل دیگرشون رو در ساحل رها کردند. تعداد غیر قابل شمارش بطری آب معدنی در ساحل بود که مردم بعد از نوشیدن آن ها را رها کرده بودند.

بطری با طرح دمبل یا استفاده میشه یا هدیه میشه یا انبار میشه! به همین راحتی بسته بندی شما همه جا بین مردم دست به دست میشه.

لیوان های استار باکس

مردم سراسر دنیا عاشق این هستند که با لیوان های استار باکس که اسم آنها روی آن توسط متصدی کافه نوشته شده، عکس بگیرند،و در اینستاگرام استوری کنند.اگر بسته بندی دور ریخته نمیشه لااقل ازش عکس گرفته میشه و بلافاصله در فضای مجازی دست به دست میشه.می ارزد که لیوان بیرون بر کافه ی شما زیبا ترین و خلاقانه ترین طراحی ممکن رو داشته باشه،نه برای نگه داشته شدن،بلکه برای عکس گرفته شدن!

ظرف غذا

روزی همسرم با تراکت های تبلیغاتی آورده شده توسط پیک یا کسانی که تراکت پخش کن هستند به شرکتشان برای سفارش غذا تماس گرفته بود . اونا به این شکل غذای خودشون رو ارائه کردند! کدوم یکی از این وسیله ها رو شما دور میندازین قابلمه رو یا پارچه رو ؟ طبیعتا هیچ کدومشون رو! هر دو را نگه می داریم و برامون جالبه که یه شرکت اینقدر خلاقانه بسته بندیش رو طراحی کرده.

 آیا بسته بندی شما و محصول شما دور انداخته میشه یا خیر ؟

 اگر که می خواین محصولتون فروش بیشتری داشته باشه با خلاقیت در تولید و بسته بندی و حتی کاور اون محصول می توانید موفق شوید.

 

 مشتریان شما می توانند بسته بندی رو نگه دارن، هیچ وقت دور نندازند و همین حالت دست به دست بین مردم بچرخد. خیلی از محصولاتی که شما می خریدد در کیسه(بگ) به شما تحویل داده میشه. فروشگاه لباس برندی که در جاهای مختلف کشور فروشگاه داشت، می خواست خبر حراجش رو به مردم برسونه، یک سمت بگ اسم برندش بود و روی دیگر آن بزرگ نوشته بود Sale.

اینطوری داشت خبر می داد که آقا من حراج کردم.  با بسته بندی های خوبی که می تونیم داشته باشیم در ذهن مشتریانمون می ماندگار می شویم .

خیلی از ما عادت داریم استوری می گیریم یا پست در اینستاگرام می گذاریم و به خیلی از دوستانمون درمورد اون محصول تعریف می کنیم . مثل اینکه الان من دارم برای شما از یک بسته بندی تعریف می کنم.

 حالا که با رواج خرید اینترنتی امکان ملاقات با مشتری هر روز کمتر و کمتر می شود، محصولی که به خانه ی مشتری میره می تواند نماینده ی تفکر و خلق و کسب و کار من باشه. از یک بگ (کیسه ) یا کاوری که می خواهیم محصولمون رو داخلش بگذاریم نباید به سادگی بگذریم.در همه جا می تواند اسم برند ما ، شعار ما باشه ،یک جمله خوب یا انگیزه دهنده باشه یا جمله ای که جلب توجه کند. برند شما به این شکل میتواند گسترش پیدا کند. محصول شما اینطوری می تواند شناخته تر بشه.از همه مهمتر می تواند نقطه تمایز شما، بسته بندی شما باشد. در کسب وکار های صنعتی و بزرگ هم این موارد رو میشه رعایت کرد. چند وقت پیش در جاده فیروزکوه دیدم که از پشت یه کامیون داره سنگ ریزه میاد که حاوی محصول بتنی است و دور بلوک ها برچسب های بی رنگ زده بود که روی جا های مختلف این برچسب شیشه ای هم نام برند خودش ،خب این میشه همون بسته بندی.

خیلی از کسایی که تو کار صنعتی هستندکه برای خودشان مهر خاص می سازند، وقتی مثلا آرماتور های مختلفی که قرار است بفرستند با یک برچسب یا مهرو موم یا پلاکارد حاوی نام شرکت خودشون رو روی آن ثبت کرده اند. این کار را به این علت انجام می دهند که اگر کسی از کیفیت جنس راضی بود،بتواند به راحتی با شرکت شما تماس بگیرد.

چه خوب که یاد بگیریم برای تک به تک موارد کسب و کار خودمون برنامه و استراتژی جهت توسعه و گسترش بازار و درآمدمون داشته باشیم.

آموزش فروش و کسب و کار

درآمدت رو دو برابر رقیب های خودت کن! برای مشاوره رایگان، همین الان با شماره تلفن ۰۹۳۶۴۲۸۰۵۶۹ تماس بگیرید.

تماس بگیرید